Jelenie stehno na štýl guláša na horkej čokoláde
Neveril by som tomu, že čokoláda a mäso idú k sebe, až kým som sa nezúčastnil školy varenia u jedného z najlepších šéfkuchárov.
Ingrediencie
- M äso:
- 2 PL masti husacia, kačacia, bravčová, ...
- 1 väčšia cibuľa
- 1 až 1 môže byť aj diviak, srna, alebo iná chudá divina, 5 kg jelenieho stehna
- 2-3 dl leča (najlepšie je samozrejme domáce
- 1 l vývaru tentokrát môže byť aj z bujónu
- 40 g horkej čokolády Amazonas z Lidla je super
- cca 30g maslo obyčajné
- Knedľa : 1 kus pre 3-4 osoby
- 250 g múka polohrubá
- 125 ml mlieko+voda 65 ml + 60 ml
- 1 čl soľ
- 1 vajce
- 1 PL oleja
- 1 sáčok droždia cca 7g
- 1 PL cukor kryštálový
Inštrukcie
-
Na masti osmahneme cibuľu. V ostatných receptoch sa píše, že DO SKLOVITA, ale my pridáme a dáme DO ŽLTOHNEDA.
-
Cibuľa je oveľa lepšie, keď chytí farbu a "pustí karamel". Presvedčí Vás už aj samotná vôňa.
-
Pridáme lečo (áno, mäso pôjde až potom), orestujeme tak 5 minút, prikryjeme a pomaly dusíme ešte 10 minút. Ak by sme nemali žiadnu šťavu, podlejeme maximálne 1 dl vývaru (je jedno aký - zeleninový, hovädzí, kurací).
-
Lečo dusíme pred mäsom preto, lebo ho chceme úplne rozvariť. Po 10 minútach dusenia pridáme pokrájené mäsko (2x2 cm), podlejeme VRIACIM vývarom (bujónom) tak, aby sme zakryli mäso.
-
Dusíme na veľmi miernom plameni prikryté tak 1,5-2 hodiny - záleží od mäsa - treba vyskúšať. Keď sa už rozpadá, je hotové. Pridáme maslo a nalámanú čokoládu a HOTOVO. Podávame s knedľou.
-
Najlepšia knedľa je domáca. Ak by ste nevedeli, ako na ňu Tu je recept na domácu knedľu:
-
3-4 PL múky zamiešať vo vlažnom mlieku s vodou (40-45 stupňov), nasypať kvasnice, posypať cukrom, pomiešať a na teplom (nie prehnane teplom) mieste nechať 30 minút podkysnúť. Následne pridať zvyšnú múku a ostatné ingrediencie, vypracovať vláčne (riedke) cesto a znova nechať podkysnúť 30-40 minút.
-
POKRAČUJEME.
-
Vytvarujeme požadovaný tvar (ovál, podlhovastú kneľu, kocku, úsečku, triangel, ...)
-
Vložíme do nádobky na parenie a necháme ešte 15 minút podkysnúť (Ak ale máme čas, kľudne aj 30 minút) až potom paríme 20 minút. Je dôležité pred parením nechať podkysnúť, bude nádherná, NADÝCHANÁ MAKUČKÁ 🙂
-
Odporúčam pred parením všetko riadne potrieť olejom, alebo maslom - lepšie sa oddelí, ak sa prilepí. Počas tých 20 minút zásadne neotvárať, nekontrolovať, preto si rozmyslite, koľko vody dáte na parenie.
-
Knedľa nesmie byť vo vode, ale ak sa Vám voda minie, môžete poškodiť hrniec, preto odporúčam priviesť vodu do varu a ďalej PARIŤ len pomaličky - aby sa para vytvárala, ale zase nie toľko, aby to všetko uniklo z hrnca.
-
Po 20 minútach vytiahneme knedľu na drevenú dosku, popicháme špáradlom (unikne nám prebytočná para a knedľa ostane pekná nafúkaná - ako perinka. necháme trošku obschnúť, na ruky dáme tak 1 čl oleja a knedľu potrieme, aby nám tak nevysychala.
-
POZNÁMKA PRE NOVÁČIKOV:
-
Parenie znamená, že máme dve nádoby. Jedna je položená na druhej. Tá vrchná má dierkované dno a tam je knedľa.
-
Tá spodná je naplnená vodou (nesmie siahať až po spodok tej vrchnej) a tá voda sa varí. vytvárajúca para prechádza cez dierky do vrchného hrnca a tepelne pripravuje tú knedľu).