Profiterolky (alebo venčeky) z odpalovaného cesta
Skutočne jedna z najjednoduchších príprav odpalovaného cesta.
Ingrediencie
 • CESTO:
 • 175 ml vody
 • 85 g klasického masla
 • 110 g hladkej výberovej múky
 • štipka soli
 • 3 vajcia
 • 150 g horkej čokolády
 • 250 smotana na šľahanie + 20g vanilkového cukru vanilínový
Inštrukcie
 1. do stredne veľkého hrnca dáme variť vodu s maslom (nie, nie je to somarina).
 2. Voda zovrie dosť rýchlo, maslo sa ešte nestihne rozpustiť, tak stíšime plameň a počkáme, kým sa všetko maslo rozpustí. Odstavíme z plameňa a prisypeme múku a riadne zamiešame.
 3. Nemusíte sa toho báť, cesto sa za pár sekúnd pekne premení na krásnu hmotu, ktorá sa oddeľuje od stien hrnca.
 4. Teraz pridáme štipku soli a 2 vajcia a intenzívne vareškou a následne aj tou drôtenou metličkou tieto vajíčka zapracujeme do cesta.
 5. Najprv to pôjde dosť ťažko a budete mať pocit, že Vám to seklo, ale pokračujte kľudne metličkou a do 30-45 sekúnd máme zase to krásne cesto, čo sa pekne oddeľuje od stien.
 6. Pridáme tretie vajíčko a zopakujeme.
 7. Je to proti logike, aby sa voda a tuk spojili s cestom a pekne aj spolu následne držali, ale vaječné žĺtka obsahujú LECITÍN, ktorý dokáže spojiť vodu a tuk. Je to prirodzený prírodný emulgátor.
 8. Cesto máme pripravené, má ideálnu teplotu.
 9. Rúru zapneme na 200 stupňov. POZOR - NIE TEPLOVZDUŠNÁ.
 10. Ak máte teplovzdušnú rúru, tak zapnite len horný a spodný ohrev - ŽIADNY VENTILÁTOR. Na plech povytláčame menšie kôpky. Grif si nájdete, keď pochopíte, ako sa cesto pečie.
 11. Prvý plech zrejme nebude taký, ako ste si predstavovali.
 12. Počítajte však s tým, že profiterolky (alebo venčeky) svoj objem minimálne STROJNÁSOBIA. Narastú, ako splátky z nebankoviek.
 13. Pečieme tak 10-15 minút - toto si naozaj odsledujte - pekne zožltnú až začnú hnednúť a vtedy je čas 🙂
 14. Necháme vychladnúť a namáčame v čokoláde rozpustenej nad parou. čokoládu necháme stuhnúť - kryštalizovať na chlade (balkón, chladnička) a potom narežeme a naplníme šľahačkou, ktorú sme si pripravili zo smotany a cukru.
 15. Ak máte len 33%-tnú smnotanu, odporúčam pred dokončením šľahania pridať aj stužovať, nech dlhšie vydrží - ak by ste zázrakom nezjedli.
 16. Ak robíte venčeky, môžete naplniť nejakým obľúbeným pudingovým krémom. Stačí si pripraviť puding s 350ml mlieka (namiesto 500ml).
 17. Dobrú chuť 🙂