Orechovo jablkový závin z kysnutého cesta
Poradím Vám ako spraviť dokonale vymiesené kysnuté cesto BEZ ROBOTY
Ingrediencie
 • 700 g kysnutého cesta kúpte si ho v reštaurácii, kde robia pizzu aj z kysnutého cesta (8 z 10 pizzérií
 • 250 g postrúhaných orechov
 • 500 g postrúhaných jabĺk
 • 200 g kr. cukru
 • Vajíčko na zlepenie cesta a na potretie vrchu.
Inštrukcie
 1. Treba sa skamarátiť s personálom vo vašej obľúbenej pizzérii (Ja mám už kamarátov v piatich pizzériách). Tam si vypýtate pripravené bochníky na pizzu. Ich hmotnosť je rôzna.
 2. Od 250 do 350g, takže 2-3 bochníky to spravia. Prvý krát Vám ich možno dajú aj ZADARMO, ale trvajte na tom, že ich zaplatíte a nechajte tam aspoň 2€, lebo nabudúce už ochota nebude.
 3. Cesto na pizzu má to čaro, že na 10kg múky je použitá iba jedna kocka droždia a kysne tak pomalšie. Preto ho nemusíte robiť hneď, ale môžete ho nechať v sáčku v chladničke a spraviť až na druhý deň.
 4. V deň, keď z neho chcete spraviť štrúdľu ho vyberte hodinu-dve pred použitím z chladničky (dve-štyri časti teórie veľkého tresku). Cesto sa pri izbovej teplote zobudí a pomaličky začne kysnúť.
 5. Rozvaľkáme ho do veľkého obdĺžnika a naplníme zmesou orechov a jabĺk. Ja na zvýraznenie chutí som ešte pridal cukor, ale je len na Vás, akú tomu dáte plnku.
 6. Plnku dáme tak na 3/4 cesta a poslednú štvrťku natrieme rozšľahaným vajíčkom, aby sa cesto dobre zlepilo. Zrolujeme ho. ak je priveľké na plech, tak ho tam položte v tvare podkovy, alebo spravte dve štrúdle. Surovú štrúdľu som ešte na plechu potrel vajíčkom a posypal strúhanými orechmi, čo sa mi vysypali z mlynčeka (Chystal som sa ho umyť a zistil som, že v ňom ostali ešte nejaké oriešky).
 7. Potretie vajíčkom pred pečením nie je samoúčelné. Pri pečení sa najprv upečie tá tenulinká vrstva vajíčka, ktorá upchá póry a pri ďalšom pečení, keď ešte koláč v podstate kysne pekne narastie.
 8. Okrem toho po upečení bude vrch krásne lesklý a keďže povrch je uzavretý, tak sa nám tak skoro nevysuší a cesto ostáva dlhšie vláčne.
 9. Rúru trošku zohrejeme (70 stupňov)- je dobré to urobiť tesne predtým, ako začneme vaľkať cesto. Keď máme štrúdľu naplnenú a je už na plechu, vypneme rúru, otvoríme ju a vložíme tam štrúdľu.
 10. Rúra nesmie byť veľmi horúca, preto ak je horúca, necháme ju pol minúty otvorenú a keď je už iba teplá, vložíme do rúry štrúdľu. Takto vo vypnutej zatvorenej rúre necháme štrúdľu kysnúť.
 11. Mne stačilo 40 minút a myslím, že ani Vám nebude treba viacej. Bez toho, aby sme ju otvárali (rúru), pridáme teplotu na 180 stupňov a pečieme tak 22-25 minút - odlsedujte si farbu.
 12. Na budúce si naplňte makom (s hustým vanilkovým pudingom), alebo inou obľúbenou plnkou.