Pstruh na chorvátsky spôsob
Na jednej dovolenke v chorvátsku sme bývali u profesionálneho kuchára. Naučil ma pripraviť rybu na ten ich spôsob. U mňa je to zatial ryba číslo jeden.
Ingrediencie
 • 2 pstruhy v Chorvátsku to boli Branciny a Orada, alebo iné podobné ryby
 • 2-3 strúčiky prepučeného cesnaku
 • 2 hrste nasekanej petržlenovej vňate
 • 5-7 PL kvalitného olivového oleja
 • 1/2 čl soli
 • pár kvapiek citronu
 • slnečniconý olej na potretie pakvice alebo plechu na pečenie.
Inštrukcie
 1. Najprv si pripravíme marinádu, ktorú použijeme na koniec. Treba ju ale pripraviť ako prvú, aby olej nabral do seba chute. Petržlenovú vňať nasekáme najemno, pridáme roztlčený cesnak, soľ a kvalitný olivový olej. Dobre pomiešame a necháme odstáť.
 2. Rybu z jednej aj druhej strany na boku narežeme šikmo - popri rebrách. Nemusíme sa nahbiť, smelo zarežeme. Rez môže byť aj centimeter hlboký od chrbátu až po brucho.
 3. Ak je ryba väčšia (30 cm) - kľudne dáme aj dva rezy na celú dĺžku tela. Toto spravíme po oboch stranách ryby.
 4. Rybu mierne natrieme slnečnicovým olejom (ten dáme aj na plech) a trošku ju osolíme. Netreba ju soliť veľmi, lebo by pustila veľa vody a vysušila by sa - čo samozrejme nechceme.
 5. Soľ obsahuje aj marináda, takže nakoniec bude slaná dosť. Dáme ju piecť dú rúry na 180 stupňov - do stredu rúry, vrchný ohrev. Asi o 5 minút ju opatrne otočíme a dopečieme.
 6. To, že je hotová vieme aj podľa toho, že v mieste rezu je už celá biela a otvorila sa nám tam.
 7. Rybu vyberieme z rúry, dáme ju na tanier (najlepšie vhodne tvarovaný) a kým je ešte horúca, do brušnej dutiny jej dáme pripravenú marinádu.
 8. Marinádu dáme aj na vrch (marinádu rozdelíme na dve ryby) Tanier aj s rybou prikryjeme alobalom na 10 minút, ktoré sú pre ochutenie ryby najdôležitejšie.
 9. Ryba má v podstate horúce a takmer neochutené mäso. Takéto mäso do seba doslova nasáva všetky chute z marinády, ale napriek tomu ostane aj chuť ryby.
 10. Po 10 minutách pekne rybu odkryjeme a jeme ju vidličkou pekne z boku (nerozoberáme ju ako na stole u gynekológa). Zjeme jeden bok, vyberieme kostru a zjeme druhý bok. Je to kultúrne, estetické, chutné a praktické.
 11. Rybu nemusíte pripravovať len v rúre, ale samozrejme aj na grile. Tam odporúčam grilovaciu pomôcku - taký ten rošt, do ktorého sa ryba uzavrie, aby sa dala bez nehody pekne obracať. Po ugrilovaní je postup rovnaký, ako po vytiahnutí z rúry.
 12. Ak nemáme ten obojstranný rošt, tak je dobré rybu najprv ugrilovať na bruchu (ako na obrázku), aby sa z bokov vysušila a dala sa lepšie na grile obracať.