Biely zemiakový rascový chlieb mojej babičky
Vynikajúci doma pečený chlieb mojej babičky, ktorá žila na dedine a zostal mi od detstva v pamäti. Venujem jej pamiatke k 112 - tim narodeninám, s láskou spomínam na moju drahú babičku.
Ingrediencie
 • 750 gramov hladkej múky extra špeciál 00 + múka na podsypanie
 • 250 gramov v šupke uvarených zemiakov
 • 2 čajové lyžičky soli
 • 21 gramov čerstvého droždia
 • 1 čajová lyžička cukru kryštál
 • 1 polievková lyžica celej rasce
 • 3 polievkové lyžice slnečnicového oleja
 • 1 polievková lyžica bieleho octa
 • 450 ml vlažnej vody
Inštrukcie
 1. Do vandlíka dáme preosiatu múku, soľ a premiešame.
 2. Zemiaky uvaríme v šupke, ošúpeme, nastrúhame na jemnom strúhadle a pridáme ich do priehlbinky v múke.
 3. Na zemiaky rozdrobíme čerstvé droždie, posypeme cukrom kryštál, zalejeme časťou vlažnej vody, údaj o množstve vody je len orientačný, závisí od kvality múky, koľko je schopná prijať vody a múčnatosti zemiakov, necháme vykysnúť kvások - asi 15 minút. Ked kvások vykysne, zľahka ho začneme premiešavať s múkou za pridania octu a oleja.
 4. Pridáme celý kmín, rukami dôkladne spracujeme zmes na hladké polomäkké pružné lesklé cesto, kedže vplyvom zemiakov cesto bolo dosť riedke, musíme pridať ešte múku, kým dosiahneme potrebnú konzistenciu.
 5. Vrch posypeme múkou i spodok, prikryjeme cesto čistou utierkou a necháme na teple vykysnúť do dvojnásobného objemu - asi 1 hodinu.
 6. Cesto vyklopíme pomúčenými rukami na pomúčenú dosku a len zľahka vytvarujeme guľatý bochník, neprepracovávame ho, ako zvykneme, aby sa nevytlačili bubliny z cesta.
 7. Pomúčenými rukami ho jemne preložíme na múkou vysypaný pečiaci papier na plechu a necháme ho ešte 15 minút podkysnúť.
 8. Pečieme v trúbe prvých 10 minút na funkcii dolný a horný ohrev s ventilátorom pri teplote 225 stupňov C a 50 minút pri teplote 190 stupňov C. Na spodok trúby dáme malý kastrólik s horúcou vodou - "tzv.vlhké pečenie."
 9. Upečený chlieb dáme vychladnúť na mriežku, tentokrát ho nepotierame vodou vôbec.
Poznámky k receptu

Upečený chlieb dáme vychladnúť na mriežku, tentokrát ho nepotierame vodou vôbec. Celý byt počas pečenia nádherne rozvoniava dráždivou vôňou čerstvého domáceho chlebíka ako v starých časoch u mojej drahej starej mamy alebo vo vidieckej pekárni. Ani po toľkých rokoch som to nevydržala a chlieb bol ešte teplý, ked som si z neho ukrojila patku, ktorú veľmi ľúbim, s chrumkavou múčnou kôrkou a mäkkučkou striedkou. Ak máte aj chuť na čerstvú patku, vy to nerobte podľa mňa :-))) Chlieb má krásne nadýchanú štruktúru striedky s veľkými okami, je kyprý a ľahučký ako páperie, má chrumkavú múčnu kôrku, je úžasne chutný a vydrží vláčny a je ako čerstvý i viac dní. S láskou si spomínam, ako moja drahá babička vstávala v deň pečenia chleba za tmy už o 3. hodine ráno, zamiesila tento chlebík vo veľkom drevenom koryte, vytvarovala až 7 veľkých bochníkov chleba, ktoré sádzala veľkou lopatou do domácej pece, ked upečený chlieb vychladol, zabalila ho do čistých ľanových utierok a dala do izby na veľký stôl, piekla raz do týždňa pre svojich 7 detí a mňa, ked sme bývali u nej. Čerstvo upečený veľký krajec chleba nám natrela domácou masťou, posypala cibuľou a s tým sme lietali v dedine po vonku s ostatnými deťmi. V deň pečenia chleba vždy zamiesila viac cesta, spravila z neho lángoše, ktoré na veľkej lopate dala do pece a upiekla. Horúce lángoše potrela husacou masťou, posypala cesnakom a každý k tomu dostal veľký pohár ešte teplého mlieka, ktoré stihla čerstvo nadojiť od našej kravičky. Boli to najlepšie sedliacke raňajky a najlepší chlieb, ktorý som kedy jedla. Tento receptík venujem pamiatke mojej drahej babičky k jej nedožitým 112 -tim narodeninám, tej tichej pracovitej láskavej starostlivej starej žene. Babi, dakujem!