
Osso buco - moderná verzia
Ide o taliansky recept, kedy sa priečne rezané teľacie lýtko dlho dusí klasicky vo vývare s vínom so zeleninou a gremolatou, kým moderná verzia používa paradajky, koreňovú zeleninu a víno.
Ingrediencie
- 3 kusy teľacieho lýtka Osso buco
- 3 lyžice Burro chiarificato/ghee/prepustené maslo
- 3 lyžice - olej olivový
- soľ morská podľa chuti
- čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
- 2 kusy čerstvej mrkvy veľkej
- 100 gramov zeleru - buľva
- 1 konzerva Chopped tomatoes/krájaných paradajok
- 1 stredne veľká biela cibuľa
- 2 až 3 strúčiky cesnaku
- 250 ml bieleho suchého vína Chardonnay
- 250 ml domáceho horúceho vývaru z hovädzích/teľacích špikových kostí
- hladká múka na obalenie podľa potreby
Inštrukcie
-
Osso buco umyjeme a osušíme papierovou kuchynskou utierkou.
-
Očistíme zeler a mrkvu, zeler pokrájame na malé kocky o hrane asi 0,5 cm a rovnako aj mrkvu.
-
Očistíme cibuľu a cesnak. Prichystáme Burro chiarificato, môžete použiť Ghee, vlastné doma vyrobené prepustené maslo, ev. obyčajné maslo.
-
Otvoríme konzervu Chopped tomatoes, čo sú vlastne krájané paradajky aj so šťavou. Otvoríme kvalitné suché biele víno Chardonnay a odlejeme do džbána 250 ml.
-
Pripravíme múku, k múke pridáme čerstvo mleté čierne korenie, soľ a všetko dobre zmiešame. Osso buco obalíme v ochutenej múke. V hrnci rozohrejeme olivový olej a burro chiarificato.
-
V rozpálenom tuku začneme oprážať obalené Osso buco z jednej strany, potom z druhej strany pekne do hneda, čím vznikne na mäsku kôrčička a to,čo opadalo z múky, to poslúži neskôr na zahustenie šťavy. Z každej strany stačí opražiť mäsko asi 3 - 4 minúty.
-
Opražené Osso buco vyberieme na tanier a udržiavame v teple prikryté alobalom. Kým sa opráža mäsko, pokrájame na jemno cibuľu a cesnak na plátky.
-
Opražené mäsko vložíme do liatinového pekáča. V hrnci po oprážaní odvaríme výpek horúcim domácim vývarom z hovädzích kostí za stáleho odškrabávania výpeku a sústavného miešania - asi 10 minút, potom prilejeme suché biele víno a chvíľu povaríme - asi 10 minút.
-
Na Osso buco v pekáči zatiaľ navrstvíme cibuľu s cesnakom a pridáme pokrájanú koreňovú zeleninu. K vývaru s vínom pridáme krájané paradajky i so šťavou a za stáleho miešania povaríme všetko spolu - asi 10 minút. Touto horúcou zmesou zalejeme pripravené mäsko so zeleninou, pekáč prikryjeme vrchnákom a pomaly dusíme v trúbe pri teplote 120 stupňov 4 hodiny.
-
Hotové Osso buco servírujeme horúce s grilovanou Polentou, Osso buco sa tradične podáva s rizottom, s polentou, ale aj so zemiakovou kašou. Mäsíčko je mäkkučké ako masielko, ale nerozpadáva sa a ani neodpadáva od kosti, ide však od nej oddeliť ľahučko, špik v strede kosti dodá celému jedlu na chuti a zahustí spolu s opadanou múkou vynikajúcu šťavičku, v ktorej sa snúbi chuť Osso buco s chuťou hovädzieho vývaru, vína, paradajok, korenia, zjemnenej maslom a olivovým olejom. Je to relatívne lacné, pomerne jednoduché a výborné jedlo úžasne delikátnej chuti, ktoré sa oplatí uvariť, vrelo odporúčam vyskúšať.
Poznámky k receptu
Osso buco je tradičný taliansky recept, známy od 19. storočia, má dve základné verzie, jedna je bez paradajok tzv. Bianco bola pôvodná verzia a moderná verzia je s paradajkami. "Osso" v preklade znamená kosť a "buco" znamená dieru. Ide o priečne rezaný lýtkový teľací sval, uprostred s kosťou so špikom, pripravuje sa dlhým dusením so zeleninou a paradajkami vo vývare s bielym vínom. Dnes je známych viac verzií tohto výborného, chutného a lacného jedla. Veľmi obľúbené je Osso buco alla Milanese s gremolatou.